Witaj, gość! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięRSS Feed

Praca w Niemczech – czy warto jechać do Niemiec w celach zarobkowych

Od wielu lat – łącznie z czasami, w których Polska nie była członkiem Unii Europejskiej, Polacy wyjeżdżali do Niemiec na tak zwane „saksy”. Po niedawnym otwarciu rynku pracy dla Polaków, praca w Niemczech stanowi legalne źródło dochodu. Czy jednak warto jechać do tego kraju w celach zarobkowych?

Niemcy to obecnie jeden z głównych kierunków wyjazdów w celach zarobkowych wśród Polaków. Nie powinno to dziwić, chociażby z łatwego i niezbyt kosztownego dojazdu do naszego zachodniego sąsiada. Praca w Niemczech może być dla Polaków bardzo opłacalna. Wynika to głównie z wyższych zarobków, które dodatkowo po przeliczeniu EUR na polskie złotówki mogą robić wrażenie. Warunki pracy stoją na wyższym poziomie niż w Polsce, odstraszać mogą chyba jedynie formalności związane z podejmowaniem pracy. Jak natomiast prezentuje się samo szukanie pracy w Niemczech?

O pracę w Niemczech najłatwiej będzie tym osobom, które posiadają doświadczenie w specjalistycznych zawodach – chodzi głównie o techników i robotników wykwalifikowanych. Ze znalezieniem pracy nie powinni mieć problemu także pracownicy wykonujące proste prace fizyczne, choć oczywiście nie mogą oni liczyć na takie same zarobki jak fachowcy. Także specjaliści z wyższym wykształcenie – głównie inżynierowie, mają realną szansę na znacznie wyższe zarobki w swojej dziedzinie niż pracując w Polsce. Pozostałe grupy, które mogą mieć stosunkowo łatwo ze znalezieniem zatrudnienia w Niemczech to pracownicy biurowi i administracyjni, przedstawiciele kadry zarządzającej średniego szczebla, a także wyższego szczebla oraz pracownicy obsługi klienta. Warto jednak pamiętać, że kluczowe w przypadku poszukiwania pracy w Niemczech w dużej części wymienionych zawodów będzie znajomość języka niemieckiego – chociaż w stopniu komunikatywnym. W niektórych zawodach konieczna będzie jednak znacznie lepsza znajomość języka, która zwyczajnie jest wymagana w codziennej pracy. Mile widziany – podobnie jak w Polsce – będzie także język angielski, przynajmniej na poziomie komunikatywnym.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.